RORATY – Dzień 8

RORATY – Dzień 8

Temat: Św. Józef, opiekun Kościoła

Dzieci z wujkiem Andrzejem, jezuitą dodarły do Kościoła Świętej Anastazji, w którym znajdują się niezwykłe relikwie, bo fragment płaszcza Św. Józefa. Nic więc dziwnego, że dzieci były ciekawe jak mógł wyglądać płaszcz opiekuna Pana Jezusa.

Płaszcz był brązowy i gruby, bo w Ziemi Świętej w nocy jest bardzo zimno i znajdował się w dużym metalowym relikwiarzu przy ołtarzu.

Wujek wytłumaczył, że w Kościele od dawna panuje zwyczaj zachowywania i przechowywania rzeczy wielkich budowniczych Kościoła, czyli Świętych. Na przykład kawałka płaszcza lub innych przedmiotów. Te przedmioty nazywamy relikwiami. Przypominają nam tych świętych. W Kościele Św. Anastazji już od 1600 lat przechowuje się fragment płaszcza Św. Józefa.

Św. Józef jako opiekun Pana Jezusa patronuje wielu osobom, stanom i wspólnotom. Bo jest patronem ojców, wszystkich pracujących, cieśli i budowniczych. Papież Pius IX, który dokładnie 150 lat temu ogłosił, ze Święty Józef jest patronem całego Kościoła.

Jak zauważyła Zosia ten patronat Józefa nad Kościołem ma sens. Bo Kościół założył sam pan Jezus, a Św. Józef był opiekunem Jezusa i Go wychował.

W Kościołach gdzie jest ołtarz Św. Józefa odmawia się w środy specjalną modlitwę do niego i litanię.

PYTANIA:

  1. Do jakiego Kościoła przyszli nasi bohaterzy rorat?
  2. Jak wygląda płaszcz Świętego Józefa?
  3. Kogo patronem jest Święty Józef?
  4. Kto  i kiedy ustanowił Świętego Józefa – Patronem całego Kościoła?
  5. W który dzień tygodnia ludzie modlą się do Św. Józefa?