Zaproszenie na błogosławieństwo kierowców, podróżnych i pojazdów – Niedziela 21 lipca 2024

Św. Krzysztof jest jednym z najbardziej popularnych świętych Wschodu i Zachodu. Wiadomo o nim tylko tyle, że pochodził z Azji Mniejszej, z prowincji rzymskiej Licji w dzisiejszej Turcji, i że tam poniósł śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 r.

Istnieje wiele legend o nim. Jedna z nich głosi, że przez wiele lat służył pogańskim możnym tego świata. Kiedy jednak poznał naukę Chrystusa, przyjął chrzest. Pokutując za swój grzeszny żywot, postanowił osiedlić się nad Jordanem i przenosić przez rzekę pielgrzymów, idących ze wschodu do Ziemi Świętej. W trakcie jednej z przepraw, niosąc na plecach dziecko, na środku Jordanu poczuł ogromny ciężar przekraczający jego siły. Bliski utonięcia usłyszał głos: “Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat”. Stąd też imię świętego – Christoforos – niosący Chrystusa.

Jako swojego patrona czcili św. Krzysztofa przewoźnicy, tragarze, flisacy i pielgrzymi. Współcześnie jest czczony jako patron kierowców, a jego wizerunek zdobi wiele pojazdów mechanicznych.

W niedzielę 21 lipca 2024 roku z racji wspomnienia ŚW. KRZYSZTOFA, PATRONA KIEROWCÓW I PODRÓŻNYCH po każdej Mszy na parkingach przy Kościele i wokół Kościoła błogosławieństwo pojazdów mechanicznych.

Przy poświęceniu w tym roku można zabrać KARTĘ z napisem: W razie wypadku i zagrożenia mojego życia wezwij kapłana!.

Jak co roku przy okazji błogosławieństwa pojazdów mechanicznych poprzez ofiarę składaną do puszek wspieramy AKCJĘ ORGANIZOWANĄ PRZEZ MIVA POLSKA ŚW. KRZYSZTOF „1 GROSZ ZA 1 KILOMETR BEZPIECZNEJ JAZDY” na zakup misyjnych środków transportu. Warto wiedzieć, że wszyscy tarnowscy misjonarze korzystają z pojazdów ufundowanych przez MIVA polska.  Jak dowód złożenia ofiary zabieramy kartę plastikową z wizerunkiem Św. Krzysztofa i modlitwą kierowcy. Jest ona wielkości Prawa Jazdy więc można ją wozić z dokumentami.

Dwa filary Kościoła – Św. Piotr i św. Paweł

W sobotę 29 czerwca będziemy przeżywać UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA. Msze Święte w naszym Kościele w tym dniu przed południem będą tak jak w niedzielę: o 7.00; 9.30 i suma o godz. 11.00 po południu msza o godz. 18.00, aby dać możliwość udziału także tym, którzy pracują. W tym dniu w sposób szczególny modlimy się za papieża Franciszka. Jak co roku, ofiary składane na tacę przeznaczone do dyspozycji Stolicy Apostolskiej jako ŚWIĘTOPIETRZE.

Poniżej link do apelu Episkopatu Polski w sprawie świętopietrza.

https://episkopat.pl/wp-content/uploads/2022/06/Manifesto1.pdf

Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w ostatnią niedzielę prosił o szczególną modlitwę w swojej intencji z okazji zbliżającego się wspomnienia gigantów Kościoła: św. Piotra i Pawła. Odpowiadając na jego apel w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła zapraszam Was do modlitwy za papieża, oraz zachęcam Was, do codziennej modlitwy za Ojca Świętego.

Jezu, jedyna Drogo do Ojca,
Prawdo i Życie człowieka.
Ty Obiecałeś prowadzić swój Kościół
do końca czasów.
Ty wybrałeś naszego Ojca Świętego, Franciszka,
ustanawiając go Pasterzem Kościoła Powszechnego.
Udziel mu pełni łask Ducha Świętego,
niech utwierdza nas w wierze
i prowadzi nas we wspólnocie nadziei i miłości.
Za wstawiennictwem Maryi, Dziewicy i Matki,
zjednocz nas z Następcą św. Piotra
i umacniaj nas w każdej Eucharystii,
dając nam siłę, byśmy pocieszali prześladowanych,
byli solidarni z biednymi i cierpiącymi,
głosząc Twoją Śmierć i Zmartwychwstanie
wszystkim narodom Ziemi.
Amen.

Dzisiaj w kościołach na całym świecie odbędzie się zbiórka funduszy na działalność i misję Ojca Świętego. Popularnie nazywa jest ona denarem św. Piotra lub świętopietrzem. – Nie można sobie wyobrazić misji Kościoła bez materialnego wsparcia wiernych – podkreśla prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki. Ks. Juan Antonio Guerrero, dodaje zarazem, że w zarządzaniu otrzymanymi pieniędzmi potrzeba przejrzystości, wierni mają prawo wiedzieć na co wydawane są ich pieniądze.

Ks. Guerrero podkreśla, że świętopietrze służy przede wszystkim do finansowania dzieł miłosierdzia realizowanych przez papieża w Kościołach lokalnych na całym świecie. Przykładowo wskazuje, że z 21 mln euro, jakie w roku 2020 wpłynęły z darowizn na denar św. Piotra, 8 mln od razu zostało wydanych na dzieła ewangelizacyjne i projekty socjalne głównie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Z tych pieniędzy częściowo finansowana jest też działalność tych dykasterii Kurii Rzymskiej, które pomagają w realizacji misji Następcy św. Piotra, a nie mają żadnych dochodów. Np. trybunały Kościelne, dykasterie zajmujące się liturgią, jednością chrześcijan czy troską o dziedzictwo kulturowe Kościoła, jak np. biblioteka apostolska i archiwa.

NABOZĘŃSTWO FATIMSKIE – 13 CZERWCA 2024

Nie bójcie się! Przyszłam was prosić, abyście przychodzili tu przez sześć kolejnych miesięcy, trzynastego dnia, o tej samej godzinie. Potem powiem wam, kim jestem i czego chcę. 

Czy chcecie ofiarować się Bogu, aby znosić wszystkie cierpienia, które On zechce na was zesłać, jako zadośćuczynienie za grzechy, którymi jest obrażany, oraz jako wyproszenie nawrócenia grzeszników? Łaska Boża będzie waszą siłą i zaprowadzi was do nieba. Ale trzeba się modlić, aby ja otrzymać. Odmawiajcie różaniec codziennie! (Objawienia fatimskie – 13 maj 1917 r.)

W czwartek 13 czerwca 2024 o godz. 18.00, odbędzie się czwarte w tym roku nabożeństwo fatimskie połączone z kazaniem fatimskim i procesją Różańcową wokół Kościoła. Zapraszam wszystkich Parafian, Gości, dzieci i młodzież szkolną. Figurę Pani fatimskiej niosą Zelatorki i Członkinie Żywego Różańca .

Pielgrzymka autokarowa do Starego Sącza

Organizowana Pielgrzymka autokarowa do Starego Sącza na uroczystości 25 Rocznicy Pielgrzymki Św. Jana Pawła do Starego Sącza i kanonizacji Św. Kingi. Szczegóły na plakacie poniżej i u Pana Marcina Pociaska z Głobikówki i Adama Nowickiego ze Smarżowej