RORATY – DZIEŃ 13

Poniedziałek – 14 grudnia 2020 r.

Temat: Przygotowanie darów – “Ofiaruję Tobie, Panie mój”.

Kochane dzieci! Zaczynamy od naszego roratniego zawołania:

“Święte miejsce, Kościół nasz – Eucharystię poznać czas!”

Nie wiem czy już zauważyliście, ale półmetek rorat już za nami. Do świąt zostało już tylko dziesięć dni. Na wieńcu adwentowym pali się już trzecia świeca. Ma do was pytanie: kto pamięta jaką nazwę nosi trzecia niedziela Adwentu, którą wczoraj przeżywaliśmy? Podpowiedzią może być szeroki uśmiech, taki od ucha do ucha i język łaciński. Była to niedziela Gaudete, czyli radości. Radość jak wiecie w liturgii wyrażamy kolorem różowym.

Teraz zapraszam Was na spotkanie z naszymi przyjaciółmi: Jadzią, Maćkiem i Dziadkiem. W opowiadani Dziadek podarował Maćkowi skarby jesieni, czyli jabłka, które w rękach mamy stały się kulinarnym cudem czyli pyszną szarlotką .

NAGRANIE AUDIO – SKARBY JESIENI

Kiedyś w czasie lekcji religii siostra zakonna poprosiła dzieci, aby spróbowały odpowiedzieć na pytanie, do jakiego zawodu można porównać pracę księdza. Niektórzy mówili, ze ksiądz jest nauczycielem, bo uczy innych; inni, że lekarzem, bo leczy grzeszników; jeszcze ktoś inny powiedział, że ksiądz jest tłumaczem, gdyż przekłada Słowo Boże na współczesny i zrozumiały dla nas język. Wreszcie wstał jeden chłopiec i powiedział, że ksiądz jest podobny do czarodzieja. “Dlaczego?” – zapytała zdziwiona siostra. Bo w czasie Mszy coś wlewa do kielicha, szepcze jakieś tajemnicze słowa i jeszcze się przed tym kielichem kłania, a potem mówi to jest Ciało, a to Krew Pana Jezusa. To na pewno są jakieś czary.

Kochane dzieci jak myślicie, czy rzeczywiście ksiądz robi jakieś czary? Ponieważ niektórzy tak myślą, dobrze będzie sobie wytłumaczyć, co dzieje się po MODLITWIE WIERNYCH. A mianowicie rozpoczyna się już LITURGIA EUCHARYSTYCZNA, a właściwie pierwsza jej część, czyli PRZYGOTOWANIE DARÓW OFIARNYCH. Dzieje się to samo co działa się na Ostatniej Wieczerzy. Wtedy dwóch uczniów zostało posłanych przez Pana Jezusa by przygotowali coś na kolację z Jezusem. Wśród różnych rzeczy na stole przygotowali chleb i wino. W czasie Ostatniej wieczerzy Pan Jezus wziął chleb i kielich z winem – teraz ksiądz bierze chleb i kielich z winem; w czasie Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus odmówił dziękczynienie nad chlebem i winem – teraz ksiądz odmawia modlitwę dziękczynienia: w czasie ostatniej wieczerzy Pan Jezus przemienił chleb i wino w Ciało i Krew – teraz ksiądz wypowiada te słowa Jezusa i nie swoją mocą, tylko mocą słów Pana Jezusa dokonuje tej cudownej przemiany. I dzieje się to co śpiewamy w naszej pieśni roratniej: “Kiedyś wino i chleb, teraz Ciało i Krew. Możesz wierzyć lub nie, to naprawdę dzieje się”.

Kochane dzieci! W czasach Pana Jezusa chleb i wino to był podstawowy pokarm. I zanim te dary znajdą się na stole to musza przejść długą drogę. Aby one powstały musi pracować rolnik i właściciel winnicy, potem młynarz i ci którzy pracują w winnicy, a na końcu piekarz i powiedzmy winiarz. Trudno jest upiec dobry chleb i trudno jest zrobić dobre wino. Składamy więc Bogu na ołtarzu owoce ludzkiej pracy i prosimy Ducha Świętego, aby je przemienił na ofiarę miłą Bogu.

I teraz Kochane Dzieci dochodzimy już do sedna sprawy. Chodzi o to, że każdy z nas, nie tylko ministranci uczestniczy w przygotowaniu darów, jeśli je położymy na ołtarzu to staną się ofiarą miła Bogu, czyli dadzą nam niebo. Kapłan w czasie ofiarowania mówi takie słowa: “Błogosławiony jesteś Boże, Panie nieba i ziemi. Przynosimy ci chleb i wino, owoc ziemi i pracy rąk ludzkich i prosimy aby stały się dla nas chlebem życia i napojem duchowym”.

Mamy na ołtarzy składać w ofierze wszystko co jest owocem naszej pracy. Ktoś dostał dobrą ocenę w szkole, bo jest pilny w nauce; ktoś pomógł mamusi posprzątać dom na święta; ktoś odwiedził chorą babcię i sprawił jej wielka radość, to wszystko można zamienić na niebo kiedy to położymy na ołtarzu w czasie przygotowania darów ofiarnych.

Ostatnia refleksja jest dla dorosłych. Nie tak dawno ktoś mnie zapytał: czemu jak ksiądz chodzi po składce to potem koszyk stawia pod ołtarzem albo nawet na ołtarzu. Bo te pieniążki to też jest owoc pracy waszych rąk, kładę je na ołtarzu aby poprzez ofiarowanie Bogu ten dar waszego serca zamienił się na obfitość Bożego błogosławieństwa w waszym życiu rodzinnym i zawodowym oraz mocą słów Chrystusa ten dar waszego serca zamienił się dla was na niebo.

MODLITWA:  Błogosławiony jesteś Jezu Chryste, Panie całego kosmosu. Ofiarujemy ci dzisiaj dar naszego serca, czyli czas, który poświęcamy z naszymi Kochanymi Rodzicami na roraty w Kościele. Ofiarujemy ci także Aniołki Dobroci, czyli nasze dobre uczynki, i prosimy abyś mocą modlitwy kapłana, którą odmawia w czasie przygotowania darów zamienił te nasze dary na łaskę dobrego zdrowia, oraz atmosferę zgody i miłości w naszych domach na Święta Bożego Narodzenia. Amen

Jak wiecie obecny Rok Liturgiczny poświęcony jest Euhcarystii. Od dzisiaj będziemy się uczyć piosenki Magdy Anioł pt. “KIEDYŚ WINO I CHLEB”. Poniżej piosenka i tekst. Można pośpiewać w domu.

KIEDYŚ WINO I CHLEB – PIOSENKA NA RORATY