RORATY – DZIEŃ 12

Sobota – 12 grudnia 2020 r.

Temat: Modlitwa wiernych – proście, a otrzymacie.

Kochane dzieci! Zaczynamy od naszego roratniego zawołania:

“Święte miejsce, Kościół nasz – Eucharystię poznać czas!”

Jak zawsze najpierw wysłuchajcie opowiadania o Jadzi, które nas wprowadzi w temat, że bardzo często potrzebujemy pomocy i musimy o tą pomoc prosić innych.

AUTONAGRANIE: Jadzia jedzie na wycieczkę rowerową

Najczęściej o pomoc zwracamy się do kogoś komu ufamy, do kogoś kogo kochamy, do kogoś kto nas kocha i pragnie naszego dobra i szczęścia. Nic więc dziwnego, że Jadzia przed wycieczką rowerową dla scholii parafialnej zwróciła się do swojego Taty.

Kochane dzieci podobnie Pan Bóg nas kocha, pragnie dla nas szczęścia, czyli nieba dlatego Panu Bogu ufamy i podczas Mszy Świętej zwracamy się do Niego z różnymi prośbami. Te różne prośby na Mszy nazywamy MODLITWĄ WIERNYCH.

Na przykład na Roratach słyszymy takie dwie aktualne modlitwy wiernych:

Módlmy się za dzieci klasy III, aby dobrze przygotowały się na spotkanie z Jezusem w I Komunii Świętej. Ciebie prosimy

Módlmy się za wszystkie rodziny parafii, aby przygotowując się do świąt zewnętrznie, ni zapomniały przygotować atmosfery zgody, miłości i życzliwości w swoich domach. Ciebie prosimy

Wszystkie wezwania modlitwy wiernych kończą się słowami: CIEBIE PROSIMY, na które odpowiadamy WYSŁUCHAJ NAS PANIE

Pamiętajcie również, ze możemy się modlić w różnych intencjach, ale tylko o to co dla nas jest dobre, z takim małym zaznaczeniem, że Pan Bóg wie lepiej co dla nas dobre, tak jak Tatuś Jadzi stwierdził, ze sześć gałek lodu to dla niej za dużo i skończyło by się anginą.

MODLITEWNY ALFABET

 Ubogi farmer wracając późnym wieczorem z rynku do domu, znalazł się na drodze bez swojego ulubionego modlitewnika, z który prawie nigdy się nie rozstawał. Zawsze kiedy się modlił, to korzystał z tego modlitewnika. Pech chciał, ze koła jego wozu odpadły w samym środku lasu, więc zmartwił się, że dzień ten będzie musiał upłynąć bez odmówienia przez niego modlitwy. Ułożył więc następującą: „Panie, uczyniłem coś bardzo głupiego. Opuściłem dom dziś rano bez mojego modlitewnika, a pamięć zawodzi mnie tak często, że nie mogę bez niego odmówić ani jednej modlitwy. Postanowiłem więc, że pięć razy wolno wyrecytuję alfabet, a Ty, który znasz wszystkie modlitwy poskładasz razem litery alfabetu, aby stworzyły modlitwę, której słów nie pamiętam. I rzekł Pan do swoich aniołów: „Ze wszystkich modlitw, które dzisiaj usłyszałem, ta jedna była niewątpliwie najlepsza, ponieważ płynęła z prostego i szczerego serca”.

MODLITWA:  Panie Jezu, Ty nauczyłeś nas modlitwy “Ojcze nasz”, która składa się z siedmiu próśb i powiedziałeś nam, że mamy w niebie kochającego Ojca, do którego możemy się zwracać z różnymi naszymi potrzebami. Zachęceni tymi słowami, uczestnicząc w roratach chcemy Cię prosić: o ustanie epidemii koronawirusa, bo jesteśmy bezradni, nie możemy chodzić do szkoły; chcemy cię prosić o radosne Święta Bożego Narodzenia dla naszych rodzin, aby wszyscy przeżywali je w zdrowiu, radości, zgodzie i miłości; i wreszcie chcemy cię prosić za wszystkich, którzy uczestniczą w roratach, obdarz ich swoim szczególnym błogosławieństwem i wysłuchaj ich próśb jakie do Ciebie zanoszą. Amen

Jak wiecie obecny Rok Liturgiczny poświęcony jest Euhcarystii. Od dzisiaj będziemy się uczyć piosenki Magdy Anioł pt. “KIEDYŚ WINO I CHLEB”. Poniżej piosenka i tekst. Można pośpiewać w domu.

KIEDYŚ WINO I CHLEB – PIOSENKA NA RORATY