RORATY – DZIEŃ 18

Piątek – 18 grudnia 2020 r.

Temat: Baranku Boży … – gdzie ten baranek?

Kochane dzieci! Zaczynamy od naszego roratniego zawołania:

“Święte miejsce, Kościół nasz – Eucharystię poznać czas!”

Nie wiem czy już zauważyliście, ale z roratami mamy już z górki bo do świąt zostało już tylko siedem dni. A na wieńcu adwentowym pali się już trzecia świeca.

Teraz zapraszam Was do wysłuchania nagrania, które odpowie nam na pytanie dlaczego podczas każdej Mszy Świętej w czasie PODNIESIENIA kapłan mówi: “OTO BARANEK BOŻY”!.

NAGRANIE AUDIO

Kochane Dzieci! Bardzo dawno, ponad trzy tysiące lat temu wśród Narodu Wybranego zapanował wielki głód. Aby nie umrzeć z głodu Izraelici przenieśli się do Egiptu, ponieważ tam było dużo pożywienia. A nawet jeden z Izraelitów o imieniu Józef był bliskim współpracownikiem Faraona. Na początku było Izraelitom bardzo dobrze, ale potem zmienił się Faraon i zaczęto ich prześladować, zagoniono ich do ciężkich robót przy budowie piramid i miasta, bito ich a nawet zabijano dzieci. Pan Bóg jednak nie zapomniał o Narodzie Wybranym i powołał Mojżesza. Który przed wyjściem Izraelitów z niewoli kazał każdej rodzinie złożyć w ofierze baranka, spożyć uroczystą kolację, czyli paschę a krwią tego baranka pokropić drzwi i okna. Bo w nocy przez Egipt miał przejść Anioł śmierci. Jednak tym, którzy mają pokropione krwią baranka domy nic złego się nie stanie, będą żyć. I rzeczywiście wielu Egipcjan umarło, zwłaszcza dzieci, natomiast Izraelici ocalili życie a nawet wyszli na wolność.

I teraz będzie nam łatwiej zrozumieć dlaczego Jezusa nazywamy Barankiem Bożym. Bo na ołtarzu dzieje się to samo co na Golgocie, Jezus umiera i składa Bogu za nas ofiarę. Nasze grzechy powodują śmierć naszej duszy, ale krew Jezusa, tak jak krew baranka ratuje nas przed tą śmiercią.

Moja siostra Ela mieszka w bloku w Nowym Sączu. Pewnego razu chciałem ją odwiedzić, wchodzę na klatkę schodową i moja uwagę przykuł napis na tablicy informacyjnej dla mieszkańców tego bloku. “Za szkody wyrządzone przez dzieci odpowiadają rodzice”. Jeśli jakiś chłopiec bawi się piłką na klatce schodowej i wybije szybę, to nie wystarczy, ze powie dozorcy przepraszam, ale musi przyjść jego tata i zapłacić za szkodę albo wstawić nową szybę.

I podobnie było po grzechu pierworodnym, ludzie bardzo grzeszyli, popełniali poważne wykroczenia, ale sami nie potrafili naprawić szkód. Więcej na ziemi nie było takiego człowieka, który mógł by się wstawić za nimi u Boga. I dlatego na ziemię przychodzi Pan Jezus aby nas zbawić, czyli wstawić się za nami u Boga, Boga przeprosić, zadośćuczynić za nasze grzechy, i wyzwolić nas od śmierci wiecznej czyli dać nam klucz do nieba. I aby tak się stało Jezus musiał być zabity jak baranek paschalny i musiał się przelać Jego Krew.

MODLITWA:  Panie Jezu dziękuję Ci, że dla mnie stałeś się barankiem i uratowałeś mnie od śmierci wiecznej. Dziękuję Ci, że dałeś mi klucz do nieba czyli swój krzyż. Amen

Jak wiecie obecny Rok Liturgiczny poświęcony jest Euhcarystii. Od dzisiaj będziemy się uczyć piosenki Magdy Anioł pt. “KIEDYŚ WINO I CHLEB”. Poniżej piosenka i tekst. Można pośpiewać w domu.

KIEDYŚ WINO I CHLEB – PIOSENKA NA RORATY