Nabożeństwo czterdziestogodzinne w parafii

Jutro w poniedziałek  NABOŻEŃSTWO CZTERDZIESTOGODZINNE PRZED WIELKIM POSTEM. Ma ono charakter przebłagalny za grzechy popełnione w karnawale. Rozpocznie się ono Mszą Świętą z okolicznościowym kazaniem o godz. 11.00. Natomiast po Mszy adoracje dla poszczególnych miejscowości naszej parafii i grup modlitewnych według następującego porządku:

Godz. 12.00 mieszkańcy SMARŻOWEJ

Godz. 13.00 mieszkańcy BĄCZAŁKI

Godz. 14.00 mieszkańcy SIEDLISKA – BOGUSZ

Godz. 15.00 DZIECI SZKOLNE OD KLASY I DO V, ZWŁASZCZA Z KLASY III PRZYGOTOWUJĄCE SIĘ DO I KOMUNII – DLA NICH TO SPOTKANIE FORMACYJNE

 Godz. 16.00 BRACIA Z ZAKONU RYCERZY ŚW. JANA PAWŁA II I KANDYDACI DO SAKRAMENTU BIERZMOWANIA Z KLAS VI. VII i VIII; DLA NICH JEST TO SPOTKANIE FORMACYJNE, OBECNOŚĆ OBOWIĄZKOWA

Jeśli ktoś nie może przyjść na swoją godzinę, to zapraszam na godz. 16.00, wtedy adorację poprowadzą Bracia Zakonu Rycerzy Św. Jana Pawła II. Mam nadzieję, że Najświętszy Sakrament nie będzie wystawiony do pustego Kościoła. Nasza obecność jest wyrazem naszej wiary i miłości do Jezusa obecnego w Tabernakulum. Niech motywacją by przyjść na adorację będą słowa Św. Jana Pawła II:  „zatrzymać się na  modlitwę i adorację, to wielka sprawa i wielka sztuka. Z tego zatrzymania potem w życiu biorą się wielkie rzeczy”.

W GŁOBIKÓWCE w poniedziałek MSZA o godz. 8.00 i ADORACJA w ramach NABOŻEŃSTWA CZTERDZIESTOGODZINNEGO

Każdego roku w parafiach tuż przed środą popielcową organizowane są 40-godzinne nabożeństwa. Wielu z nas z pewnością zadaje sobie pytanie, czym one są i dlaczego należy w nich uczestniczyć. Ich praktyka jest bardzo stara i warto, by przetrwała jak najdłużej. Już w 1539 r. papież Paweł III pisał, że powstało, aby „ułagodzić gniew Boga, spowodowany występkami chrześcijan, oraz aby udaremnić wysiłki i machinacje Turków, dążących do zniszczenia chrześcijaństwa”.

Nabożeństwo 40-godzinne jest jedną z form kultu eucharystycznego. Polega na modlitwie adoracyjnej przed uroczyście wystawionym Najświętszym Sakramentem. Ma ono również charakter przebłagalny za grzechy popełnione w karnawale. Liczba 40 jest symboliczna. Tyle dni Pan Jezus pościł przed rozpoczęciem nauczania, tyle samo czasu trwały opady w trakcie potopu, przez 40 lat naród wybrany błąkał się po pustyni.

Współcześnie oficjalne dokumenty liturgiczne mówią nie tyle o „40-godzinnym nabożeństwie”, co o dłuższej adoracji, bez określania czasu jej trwania. Termin zachował się w praktyce duszpasterskiej i najczęściej – zwłaszcza w Polsce – określa się nim trzydniową adorację, odbywającą się albo w trzy kolejne niedziele przed Wielkim Postem, albo w poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową.

Jako wspólnota parafialna pragniemy podjąć modlitwę przed Najświętszym Sakramentem aby wynagrodzić za grzechy i zniewagi, których my, ludzie, dopuszczamy się w czasie karnawału. Chcemy to czynić na wzór Bł. Reginy Protmann, która odznaczała się wielką miłością i gorliwością do Najświętszego Sakramentu.

      „W dniach karnawału, gdy inni cieszyli się i bawili, ona była smutna. W ciągu trzech dni przebywała w Kościele pogrążona w żarliwej modlitwie, klęczała przed Najświętszym Sakramentem i przepraszała Boga za grzechy ludzkości.”

     Spróbujmy w tym czasie, choć w jakimś stopniu, naśladować Bł. Reginę. Zatrzymajmy się na chwilę i w czasie modlitwy stwórzmy mur pomiędzy grzechem ludzkim a Bogiem, by odwrócić karę Bożą i uchronić każdego człowieka przed wiecznym potępieniem.


    Zapraszam do wspólnej modlitwy.