RORATY 2022′ – Dzień 18

Nagranie: Dobro i piękno wymaga ofiary
PIOSENKA NA RORATY – JEDEN KROK

Kochane Dzieci! Paszporty naszych pielgrzymów mają już wiele pieczątek, tak jak wasze wiele naklejek, a to znak, że pokonaliśmy już wiele kilometrów i odcinków pielgrzymki szlakiem Św. Jakuba do Jego grobu w Santiago de Compostela. Wkrótce i nasi bohaterowie Piotrek, Kuba, Wiktoria, Mama, tata i Ks. Jerzy oraz my dotrzemy do celu.

Widzimy, że pielgrzymowanie potrafi człowieka wiele nauczyć oraz jak mówiliśmy na początku zbliżyć do Boga i drugiego człowieka. Przy okazji poznajemy piękno przyrody, ciekawe miejsca i sanktuaria.

Ks. Jurek postanowił wyjaśnić dzieciom, dlaczego muszla jest symbolem drogi Świętego Jakuba i znakiem tych, którzy pielgrzymują do Jego grobu. Istnieje kilka historii, które to tłumaczą. Ks. Jerzy postanowił opowiedzieć tą najbardziej przez niego ulubioną. Te muszle biorą się z małży Św. Jakuba zwanych pogrzebkami. Przegrzebki to smakołyk zaliczany do owoców morza. Środowiskiem naturalnym tych mięczaków jest obszar północno-wschodniego Atlantyku. Wyławia się je od Norwegii po Afrykę Północną. Występują zarówno w wodach płytkich, jak i głębokich chowając się na dnie. Małże świętego Jakuba osiągają zazwyczaj 10-15 cm długości. Przegrzebki, zwane małżami świętego Jakuba czy też muszlą pielgrzyma, to wykwintny smakołyk podawany w kuchniach na całym świecie. Stanowią one element zdrowej diety, który dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych i zdrowotnych. I teraz pytanie – zagadka: A co takiego cennego można znaleźć w ciele małża? Perły z których potem można zrobić śliczną biżuterię. Każda perła jest obronną reakcją małża na drobny nawet malutki piasek, który nieoczekiwanie pojawił się w jego ciele. Wtedy małż wytwarza wokół tego ziarenka piasku czy pyłku taką masę z której powstaje śliczna perła a z niej biżuteria.

Symbolem Św. Jakuba jest muszla, bo pielgrzym, który wyrusza na Jego szlak sam będzie tworzył takie perły. To jest przenośnia, która oznacza, że tak jak małż tworzy perły broniąc się przed zanieczyszczeniem, jakimś obcym ciałem tak samo i pielgrzym musi pokonać wiele trudności, musi zmierzyć się z nie zawsze sprzyjającą pogodą, ze zmęczeniem, z chęcią rezygnacji z pielgrzymki i to wszystko powoduje, że powstają w nim piękne duchowe perły jak: wytrwałość, determinacja, opanowanie, współpraca z innymi i wiele innych.

I każdy z nas po tych roratach rozwinął w sobie wiele pereł, cały naszyjnik pereł. Bo jesteście odważni, nie boicie się złej pogody, śniegu, mrozu; pomagacie innym modlić się i przeżywać adwent, na pewno przez tą modlitwę wyprosiliście komuś łaskę nawrócenia, a parafii Boże błogosławieństwo; na pewno mama i tata są z was dumni i co najważniejsze rozśpiewaliście mi siedliski Kościół.

PYTANIA:

  1. Jak nazywa się małż z którego biorą się muszle Św. Jakuba?
  2. Gdzie żyje ten małż, i co takiego tworzy w sobie i kiedy?
  3. Jakie to perły tworzy ten, kto pielgrzymuje szlakiem Św. Jakuba do Santiago de Compostela?
  4. Jakie perły wytworzyliśmy my w czasie rorat pielgrzymując duchowo do grobu Św. Jakuba?
Jak przyrządzić małże Św. Jakuba czyli przegrzebki