Święto Matki Bożej Gromnicznej – 2 luty 2025

Msze Święte w Święto Matki Bożej Gromnicznej w Siedliskach – Bogusz: 17.00 – Sobota; Niedziela: 7.00; 8.15 (Głobikówka); 9.30. 11.00 i po południu o 15.00.

Na Wszystkich Mszach Poświęcenie Gromnic.

2 lutego Kościół katolicki obchodzi święto Ofiarowania Pańskiego. Czyni to na pamiątkę ofiarowania przez Maryję i Józefa ich pierworodnego syna, Jezusa, w świątyni jerozolimskiej. W polskiej tradycji jest to też święto Matki Bożej Gromnicznej.

2 lutego przypada także Dnia Życia Konsekrowanego. Siostry i bracia zakonni, podobnie jak Jezus w świątyni Jerozolimskiej, ofiarowują swoje życie na wyłączną służbę Bogu. Według Ewangelii Jezus, zgodnie z prawem żydowskim, jako pierworodny syn był ofiarowany Bogu w świątyni jerozolimskiej. 

W Polsce święto ma charakter zdecydowanie maryjny – Matki Bożej Gromnicznej. Tak jak Maryja wniosła Jezusa do świątyni jerozolimskiej, tak też przynosi światło wierzącym. W kościele dokonuje się poświecenia gromnic.

Gromnicę według tradycji zapala się i stawia w oknie w czasie burzy, bo jak sama nazwa wskazuje gromnica ma chronić od gromów i przed ogniem. Świeca gromniczna towarzyszy także ludziom w ważnych momentach życia: w czasie chrztu, podczas Pierwszej Komunii Świętej. Wręcza się ją również konającym, aby umożliwić im spokojne przejście na drugą stronę.
Wierzono również, że gromnica chroni od wilków, które kiedyś licznie nękały wsie.  Dzisiaj stawianie świec w oknach nie jest już tak powszechne jak kiedyś, ale ciągle wśród ludzi starszego pokolenia ta wiara jest żywa.

Z maryjnym świętem łączyły się też przysłowia wyrażające radość na nadchodzącą wiosnę, jak np. “Gromnica – zimy połowica”, “Na Gromniczną mróz – chowaj chłopie sanie, szykuj wóz, czy “Na Gromniczną ciecze – to się zima wlecze”.