RORATY – Dzień 19
Temat: Kościół pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa – cześć I
Podróż dzieci do Rzymu powoli dobiegła końca. Przyszedł czas powrotu do Polski. Dzieci wylądowały na lotnisku im. Św. Jana Pawła II w Krakowie na Balicach. I pojechały do ostatniego przystanku na trasie wycieczki, czyli do Kościoła Ojców jezuitów w Krakowie pod wezwaniem NSPJ.

Serce jest symbolem miłości. A w Sercu Jezu Pan Bóg pokazał jak bardzo kocha wszystkich ludzi i pragnie dla nich szczęścia wiecznego. To Serce Jezusa, które widziała Św. Maria Małgorzata Alaqoue ma płomień, bo Ono płonie z miłości do nas. I my również mamy odpowiedzieć sercem, czyli miłością na miłość Boga objawioną w Sercu Jezusa, mamy niejako tą miłością się zapalić. To dlatego w tym Kościele na mozaice Pan Jezus jest na środku a po bokach stoją książęta, królowie, żołnierze i robotnicy, ludzie bogaci, biedni i prości. Wszyscy klęczą przez Panem Jezusem z widocznym Sercem, które płonie do nich miłością i przemienia ich serca. Tak jak mówimy w antyfonie I – piątkowej: „Jezu cichy i pokornego Serca, uczyń serca nasze według Serca Swego”.

Ten Kościół jest ważny dla nas Polaków, bo pod odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku i Cudu na Wisłą, czyli wygranej bitwy z bolszewikami w 1920 roku Polscy biskupi rok później w 1921 i w 2021 roku, czyli 100 lat temu i 100 lat później postanowili ofiarować, czyli poświęcić w tym nowo wybudowanym Kościele naszą Ojczyznę Sercu Pana Jezusa, aby Zbawiciel błogosławił wolną Polskę i chronił ją przed wrogami.
PYTANIA:
- Kto patronuje lotnisku na Balicach w Krakowie?
- Komu poświęcony jest Kościół jezuitów w Krakowie, który odegrał ważna rolę w historii Polski?
- Co symbolizuje Serce Jezusa, które ma płomień?
- Kiedy biskupi Polscy poświęcili naszą Ojczyznę Sercu Pana Jezusa?