
W sobotę 29 czerwca będziemy przeżywać UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTYCH APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA. Msze Święte w naszym Kościele w tym dniu przed południem będą tak jak w niedzielę: o 7.00; 9.30 i suma o godz. 11.00 po południu msza o godz. 18.00, aby dać możliwość udziału także tym, którzy pracują. W tym dniu w sposób szczególny modlimy się za papieża Franciszka. Jak co roku, ofiary składane na tacę przeznaczone do dyspozycji Stolicy Apostolskiej jako ŚWIĘTOPIETRZE.
Poniżej link do apelu Episkopatu Polski w sprawie świętopietrza.
https://episkopat.pl/wp-content/uploads/2022/06/Manifesto1.pdf

Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w ostatnią niedzielę prosił o szczególną modlitwę w swojej intencji z okazji zbliżającego się wspomnienia gigantów Kościoła: św. Piotra i Pawła. Odpowiadając na jego apel w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła zapraszam Was do modlitwy za papieża, oraz zachęcam Was, do codziennej modlitwy za Ojca Świętego.

Jezu, jedyna Drogo do Ojca,
Prawdo i Życie człowieka.
Ty Obiecałeś prowadzić swój Kościół
do końca czasów.
Ty wybrałeś naszego Ojca Świętego, Franciszka,
ustanawiając go Pasterzem Kościoła Powszechnego.
Udziel mu pełni łask Ducha Świętego,
niech utwierdza nas w wierze
i prowadzi nas we wspólnocie nadziei i miłości.
Za wstawiennictwem Maryi, Dziewicy i Matki,
zjednocz nas z Następcą św. Piotra
i umacniaj nas w każdej Eucharystii,
dając nam siłę, byśmy pocieszali prześladowanych,
byli solidarni z biednymi i cierpiącymi,
głosząc Twoją Śmierć i Zmartwychwstanie
wszystkim narodom Ziemi.
Amen.
Dzisiaj w kościołach na całym świecie odbędzie się zbiórka funduszy na działalność i misję Ojca Świętego. Popularnie nazywa jest ona denarem św. Piotra lub świętopietrzem. – Nie można sobie wyobrazić misji Kościoła bez materialnego wsparcia wiernych – podkreśla prefekt watykańskiego Sekretariatu ds. Gospodarki. Ks. Juan Antonio Guerrero, dodaje zarazem, że w zarządzaniu otrzymanymi pieniędzmi potrzeba przejrzystości, wierni mają prawo wiedzieć na co wydawane są ich pieniądze.
Ks. Guerrero podkreśla, że świętopietrze służy przede wszystkim do finansowania dzieł miłosierdzia realizowanych przez papieża w Kościołach lokalnych na całym świecie. Przykładowo wskazuje, że z 21 mln euro, jakie w roku 2020 wpłynęły z darowizn na denar św. Piotra, 8 mln od razu zostało wydanych na dzieła ewangelizacyjne i projekty socjalne głównie w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.
Z tych pieniędzy częściowo finansowana jest też działalność tych dykasterii Kurii Rzymskiej, które pomagają w realizacji misji Następcy św. Piotra, a nie mają żadnych dochodów. Np. trybunały Kościelne, dykasterie zajmujące się liturgią, jednością chrześcijan czy troską o dziedzictwo kulturowe Kościoła, jak np. biblioteka apostolska i archiwa.