Nabożeństwo czterdziestogodzinne

O zbawcza Hostio

Aby z nastroju zabawy i radości przejść do refleksji nad sobą, pokuty i umartwienia, w wielu parafiach odbywają się tzw. nabożeństwa czterdziestogodzinne. Nabożeństwo czterdziestogodzinne ma bardzo bogatą historię, symbolikę i tradycję. Liczba 40 jest często wymieniana w Biblii i zawsze oznacza święty czas. Przed rozpoczęciem nauczania Jezus przebywał na pustyni przez 40 dni, tyle samo czasu padał deszcz w trakcie potopu, Żydzi wędrowali przez pustynię przez 40 lat.
Dawniej nabożeństwo czterdziestogodzinne najczęściej służyło jako wprowadzenie do Wielkiego Postu. W dzisiejszych czasach jednak mówi się nie tyle o czterdziestogodzinnym nabożeństwie, co o dłuższej adoracji, bez określania czasu jej trwania. Termin ten zachował się w praktyce duszpasterskiej i zwłaszcza w Polsce określa się adorację, odbywającą się przez kolejne dni przed Wielkim Postem.

Jest zatem nabożeństwem eucharystycznym i powinno się zarówno zaczynać, jak i kończyć mszą św. Ma charakter pokutny i ekspiacyjny (przebłagalny). Jego celem jest przebłagalnie za grzechy popełnione przez wiernych w okresie karnawału. Uczestnicy adoracji poprzez sam swój udział w nabożeństwie odkupują nie tylko swoje winy, ale również winy współwyznawców.

Środa godz. 15.00 mieszkańcy SMARŻOWEJ

Czwartek godz. 15.00 mieszkańcy BĄCZAŁKI I GRUDNEJ DOLNEJ

Piątek  godz. 15.00 mieszkańcy GŁOBIKÓWKI

Sobota  godz. 15.00 mieszkańcy SIEDLISKA BOGUSZ

Sław języku Tajemnice

Zatem niech nie braknie nam miłości do Jezusa eucharystycznego; uwielbiajmy Go, dziękujmy, wynagradzajmy, zawierzajmy Mu wszystkie nasze dzienne sprawy.