Kilka refleksji o dekoracjach w Kościele!

Dekoracja głównego ołtarza na Święta Bożego Narodzenia – wykonanie Pani Aneta Czyż

Liturgia jest dziełem Boga i człowieka. Bowiem jej celem jest uwielbienie Boga i uświęcenie człowieka – jak czytamy w Konstytucji o Liturgii Soboru Watykańskiego II.  Dlatego zaangażowany w liturgię winien być cały człowiek, jego dusza i ciało. Stąd w liturgii wielką rolę odgrywają: modlitwa, śpiew, staranne wykonywanie gestów i przyj­mowanie odpowiednich postaw liturgicznych, a także inne znaki, jak dekoracje kościelne. Dekoracje kościelne mają ogromną wartość, gdyż pomagają w lepszym przeżywaniu liturgii.

Gustowne bombki wykonane na szydełku przez Panią Barbarę Kordela z Siedlisk.

Ludzie wierzący od wieków dbali o kościoły, przyozdabiali je, przystrajali naturalnymi kwiatami, palili świece i wykonywali piękne dekoracje związane z poszczególnymi okresami roku liturgicznego. I w ten sposób wyrażali swoją wiarę i miłość do Boga, bo jak śpiewa Magda Anioł „możesz wierzyc lub nie, ale na ołtarzu cud największy dzieje się”.

Stroiki świąteczne pod kinkiety wykonane przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Siedliska – Bogusz

Dekoracje kościelne nie tylko pomnażają cześć oddawaną Bogu, ale pomagają człowiekowi  otworzyć się na łaskę Bożą.

Gustowne bombki wykonane przez Panią Barbarę Kordela z Siedlisk

Nic więc dziwnego, że kościół zawsze był przyjacielem sztuk pięknych, i artystów, i korzystał z ich usług, aby przedmioty kultu były godne, ozdobne i piękne. Wystrój Kościoła jest też jakąś formą modlitwy. Skoro bukiet kwiatów wręczony ukochanej osobie jest znakiem miłości i szacunku. To tym bardziej dekoracja kościelna wykonana z wielkim kunsztem i pietyzmem jest wyrazem miłości do Boga.

Szopka w Kościele Siedliska – Bogusz według projektu Ks. Proboszcza